Area Chairs

1. Speech Perception, Production and Acquisition

  • Martin Cooke, Ikerbasque
  • Prasanta Ghosh, Indian Institute of Science
  • Jeesun Kim, Western Sydney University
  • Fanny Meunier, University of Cote d'Azur

2. Phonetics, Phonology and Prosody

  • Margaret Zellers, University of Kiel
  • Priyankoo Sarmah, Indian Institute of Technology Guwahati

3. Analysis of Paralinguistics in Speech and Language

  • Björn W. Schuller, University of Augsburg, Imperial College London
  • Shrikanth Narayanan, University of Southern California
  • Khiet Truong, University of Twente

4. Speaker and Language Identification

  • Kong Aik Lee, NEC Corporation
  • Niko Brummer
  • Luciana Ferrer, National Council of Scientific and Technical Research, Argentina
  • Alicia Lozano, Universidad Autonoma de Madrid
  • Srikanth Madikeri, Idiap Research Institute

5. Analysis of Speech and Audio Signals

  • Mark Hasegawa-Johnson, University of Illinois
  • Jingdong Chen, Northwestern Polytechnical University
  • Mounya Elhilali, Johns Hopkins University
  • Zbyněk Koldovský, Technical University of Liberec
  • Koichi Shinoda, Tokyo Institute of Technology

6. Speech Coding and Enhancement

  • Tom Bäckström, Aalto University
  • Marc Delcroix, NTT Communication Science Laboratories
  • Ina Kodrasi, Idiap Research Institute
  • Vladimir Malenovsky, University of Sherbrooke

7. Speech Synthesis and Spoken Language Generation

  • Hema Murthy, Indian Institute of Technology Madras
  • Esther Klabbers-Judd, ReadSpeaker
  • Jindrich Matousek, University of West Bohemia
  • Berrak Sisman, National University of Singapore
  • Heiga Zen, Google Inc.

8. Speech Recognition – Signal Processing, Acoustic Modeling Robustness and Adaptation

  • Thomas Hain, University of Sheffield
  • Martin Karafiat, Brno University of Technology
  • Penny Karanasou, Amazon
  • Karen Livescu, Toyota Technological Institute at Chicago
  • Alexandros Potamianos, National Technical University of Athens
  • Umesh Srinivasan, Indian Institute of Technology Madras

9. Speech Recognition – Architecture Search, and Linguistic Components

  • Preethi Jyothi, Indian Institute of Technology Bombay
  • Murat Saraclar, Boğaziçi University
  • Ngoc Thang Vu, University of Stuttgart

10. Speech Recognition – Technologies and Systems for New Applications

  • Torbjørn Svendsen, Norwegian University of Science and Technology
  • Eric Fossler Lussier, The Ohio State University
  • Florian Metze, Carnegie Mellon University

11 Spoken dialog systems and conversational analysis

  • Dilek Hakkani-Tur, Amazon
  • Kristiina Jokinen, AIST Tokyo Waterfront
  • Catharine Oertel, TU Delft

12 Spoken Language Processing: Translation, Information Retrieval, Summarization, Resources and Evaluation

  • Bin Ma, Alibaba Inc.
  • Jan Trmal, Johns Hopkins University

13 Speech, voice, and hearing disorders

  • Heidi Christensen, University of Sheffield
  • Mathew Magimai Doss, Idiap Research Institute
  • Bernd T. Meyer, University of Oldenburg

14. Special Sessions

  • Pavel Ircing, University of West Bohemia
  • Sakti Sakriani, Nara Institute of Science and Technology (NAIST) / RIKEN AIP